Vyzdobte si byt LED reflektory

Halogénové žiarovky boli už v deväťdesiatych rokoch veľmi populárnym svietidlom. Inštalovali sa najmä do stropných podhľadov, a to v súvislosti s výstavbou podkrovných vstavieb, kedy sa na scéne prvýkrát objavil sadrokartón. Sadrokartón umožňuje vďaka svojej významnej flexibilite a hlavne za prispenia veľmi tenkých dosiek inštalovať tieto svietidlá prakticky do každého kúta, môžete potom nimi osadiť rovný aj šikmý strop a umiestniť ich do rôznych výklenkov a miest, kam by bol inak problém akýkoľvek iný svetelný zdroj.

tri žiarovky

Má to ale háčik, žiarovky sú síce po technickej stránke perfektné a nemožno im prakticky nič vytknúť, ale vykazujú značnú spotrebu elektriny. Keď potom rozsvietite v miestnosti dvanásť halogénových žiaroviek, každú s príkonom 75 W, a budete svietiť celý večer, povedzme po dobu šiestich hodín, spotrebujete za tú dobu celkom 2,7 kWh energie, čo je pri cene 0,18 Euro za 1 kWh celkom takmer pol Eura. A pokiaľ to takto budete praktizovať celý mesiac aspoň dvadsaťkrát, zaplatíte celkom desať Euro len za elektrinu.

svetelné zdroje

Keby ste však nahradili existujúce halogénové žiarovky LED reflektory, s rovnakou päticou, ich spotreba je výrazne nižšia, a vaša úspora potom môže byť až desaťnásobná. Platba za jediný mesiac za prevádzku halogénových žiaroviek nie je síce nijako tragická, ale za rok to už môže robiť celkom 120 Euro, a to už nie je zanedbateľná čiastka. A to sme tu uvažovali iba jedinú miestnosť, čo keď máte tých halogénových žiaroviek v dome viac, napríklad štyridsať, a svietite s nimi každý deň aspoň tri až štyri hodiny?

Prechod z halogénových žiaroviek na LED reflektory sa oplatí ako z dôvodu úspory financií čo sa týka spotreby elektriny, ale aj s ohľadom na životnosť jednotlivých svietidiel, pretože halogénová žiarovka vydrží svietiť oveľa kratší čas, v porovnaní s LED žiarovkou. Toto rozhodne nie je zanedbateľný fakt a treba s ním počítať.